02143000042

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که از یک تهیه غذا، غذایی را خریده باشید و این سوال برای شما پیش آمده باشد که ترکیب سبزی های استفاده شده در این غذا چه ترکیب هایی هستند که باعث خوشمزه شدن این غذا شده اند؟ هر یک از غذاهایی که در آنها از سبزی استفاده می شود دارای ترکیب سبزی های خاصی هستند که با آشنا شدن  و داشتن  لیست کامل ترکیب سبزی ها می توانید غذاهای بسیار خوشمزه ای را درست کنید. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره ترکیب سبزی های غذاهای مختلف صحبت کنیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین اگر شما هم جز افرادی هستید که علاقه مند به آشنا شدن با این ترکیب سبزی ها هستید حتما با ما در این مطلب همراه باشید.

در مقاله لیست کامل ترکیب سبزی ها می خوانید :

لیست کامل ترکیب و نسبت سبزی ها

داشتن لیست کامل ترکیب سبزی ها انواع غذاها می تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد چرا که شما با استفاده از این ترکیب سبزی ها می توانید انواع غذاها را تهیه کنید و غذاهای خوشمزه ای را درست کنید. بسیاری از آشپزهای معروف و تهیه غذای مجالس و مهمانی ها از ترکیب های ثابتی برای غذاهای خود استفاده می کنند که همین عامل نیز باعث خوشمزه تر شدن غذاها می شود. انواع قورمه سبزی ها، آش ها و حتی ترشی های مختلف دارای ترکیب سبزی های مختلفی می باشند که ما در این مطلب به طور کامل درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

ترکیب و نسبت سبزی قورمه سبزی

 خورشت قورمه سبزی از آن دست غذاهای ایرانی است که تاثیر ترکیب سبزی هایی که در آن استفاده می کنید بسیار زیاد است و به همین علت نیز باید توجه ویژه ای به این ترکیب داشته باشید. برای درست کردن یک سبزی مناسب برای قورمه سبزی شما باید ترکیبی از تره، جعفری، گشنیز و شنبلیله را مورد استفاده قرار دهید. ترکیب باید دارای 40 درصد تره باشد که بهتر است آن را به صورت تازه تهیه کنید، 35 درصد جعفری برای ترکیب سبزی های خود استفاده کنید که باعث می شود تا سبزی های شما عطر و بوی بسیار خوبی داشته باشند.

استفاده از 20 درصد گشنیز می تواند برای یک ترکیب خوب سبزی قورمه سبزی مناسب باشد و در نهایت 5 درصد هم شنبلیله به این ترکیب اضافه کنید تا ترکیب سبزی شما یک مقدار تند شود. اضافه کردن مقداری برگ چغندر نیز می تواند تاثیر بسزایی را بر روی عطر و طعم سبزی های شما داشته باشد و علاوه بر این لعاب بهتری را نیز برای قورمه سبزی های شما در پی خواهد داشت.

ترکیب سبزی قورمه سبزی گیلانی

قورمه سبزی گیلانی تفاوت های زیادی با قرمه سبزی معمولی دارد و اگر طعم آن را چشیده باشید حتما می دانید که طعمی بسیار خاص و البته لذیذ را دارا است. دلایل بسیار زیادی برای این طعم خاص وجود دارد که از جمله آنها می توان به استفاده کردن از گوجه و بادمجان در قورمه سبزی گیلانی اشاره کرد ولی نباید فراموش کنید که ترکیب سبزی قورمه سبزی گیلانی نیز با قرمه سبزی های معمولی متفاوت است.

برای درست کردن یک قورمه سبزی گیلانی شما باید نسبت یکسانی از تره، گشنیز و جعفری را در سبزی خود استفاده کنید و به اندازه یک سوم آنها نیز شنبلیله استفاده کنید که این شنبلیله نسبتا زیاد باعث می شود تا قورمه سبزی شما عطر و طعم خاصی داشته باشد. بنابراین به عنوان مثال برای 3 کیلوگرم سبزی قورمه سبزی شما باید 900 گرم از هر یک از سبزی های تره، جعفری و گشنیز را اضافه کنید و 300 گرم هم به آن شنبلیله اضافه کنید.

ترکیب انواع سبزی

ترکیب سبزی خورشت کرفس

خورشت کرفس یکی دیگر از خورشت های ایرانی است که در آن از ترکیب چند سبزی استفاده می شود. برای تهیه کردن سبزی های مورد نیاز برای این خورشت شما به سه واحد جعفری و یک واحد نعنا نیاز خواهید داشت. در واقع ترکیب سبزی های این خورشت به این شکل است که مثلا برای 4 کیلو سبزی خورشت کرفس شما باید سه کیلو جعفری را با یک کیلو نعنا مخلوط کنید. البته نباید فراموش کنید که این مقدار سبزی ترکیب شده بسیار زیاد است و شما برای درست کردن این خورشت برای دو نفر به 150 گرم جعفری و 50 گرم نعنا نیاز خواهید داشت که در مجموع 200 گرم سبزی برای درست کردن این خورشت نیاز است. بنابراین حتما هم به نسبت سبزی ها و هم به مقدار سبزی ها توجه داشته باشید تا بتوانید یک خورشت کرفس بسیار خوشمزه و لذیذ را تهیه کنید.

ترکیب سبزی خورشت آلو اسفناج

در یک دستور پخت برای تهیه خورشت آلو اسفناج شما نیاز به سبزی دیگری به جز اسفناج تازه نخواهید داشت ولی مقدار سبزی که در این خورشت استفاده می کنید از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که کم و زیاد شدن آن می تواند عطر و طعم خورشت شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر قصد دارید که برای دو نفر خورشت آلو اسفناج با استفاده از اسفناج تازه درست کنید شما نیازمند دو لیوان دسته دار فرانسوی اسفناج تازه هستید که باید به صورت خرد شده باشند و آنها را به خورشت خود اضافه کنید.

در دستور پخت دیگری برای درست کردن این خورشت آلو برای چهار نفر شما می توانید از ترکیب سبزی های اسفناج و تره استفاده کنید که برای 4 نفر نیازمند 500 گرم اسفناج تازه و 200 گرم تره خواهید بود که باید این دو را با یکدیگر ترکیب کنید تا ترکیب سبزی شما برای این خورشت آماده شود.

ترکیب کوکو سبزی

ترکیب و نسبت سبزی کوکو

برای درست کردن یک کوکو سبزی خوشمزه شما باید ترکیبی از چند سبزی را در کوکو خود استفاده کنید تا عطر و طعم آن را تحت تاثیر قرار دهید. ترکیب سبزی هایی که در کوکو استفاده می شوند شامل سبزی هایی از قبیل تره، گشنیز، جعفری، شوید و کاهو می باشد. برای ترکیب این سبزی ها با یکدیگر باید توجه ویژه ای به نسبت آنها داشته باشید.

برای درست کردن یک کیلو سبزی مورد نیاز در کوکو شما باید 500 گرم تره را به همراه 300 گرم گشنیز و 200 گرم جعفری با یکدیگر خرد کرده و ترکیب کنید و در ادامه چند شاخه شوید و چند برگ کاهو را نیز خرد کرده و به این ترکیب اضافه کنید و دوباره با یکدیگر مخلوط کنید تا با یکدیگر به خوبی ترکیب شوند. یک نکته مهم درباره سبزی های مورد استفاده در کوکو این است که شما می توانید به جای کاهو از دو الی سه شاخه شنبلیله نیز استفاده کنید که در این صورت ممکن است طعم کوکوی شما تحت تاثیر عطر و طعم تند شنبلیله قرار گیرد.

ترکیب سبزی آش

آشپزهای حرفه‌ ای معمولا از ترکیب های یکسانی برای سبزی آش استفاده می کنند و همین عامل نیز باعث می شود تا آش های بسیار خوشمزه ای را درست کنند. برای درست کردن یک آش رشته خوشمزه شما می توانید از ترکیب سبزی های اسفناج، جعفری، گشنیز و تره استفاده کنید. البته همانطور که می دانید ممکن است برگ اسفناج در بسیاری از مواقع در دسترس نباشد، برای جایگزین کردن آن می توانید از برگ چغندر نیز استفاده کنید.

معمولا برای درست کردن یک آش خوشمزه نسبت یکسانی از هر یک از این سبزی های نام برده شده را در ترکیب سبزی های آش استفاده می کنند ولی یک تکنیک بسیار مهم برای خوشمزه تر شدن آش شما این است که می توانید از اسفناج بیشتری استفاده کنید تا علاوه بر طعم بهتر آش شما لعاب بهتر و بیشتری را نیز داشته باشید. یک نکته مهم درباره سبزی های آش این است که نباید آنها را خیلی ریز خرد کنید و حتما باید به این نکته توجه داشته باشید و نکته آخر نیز این است که سبزی های آش نیازی به سرخ کردن ندارند.

ترکیب و نسبت انواع سبزی ها

ترکیب سبزی سوپ

سوپ یکی از غذاها و یا پیش غذاهایی است که امروزه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و تقریبا در هر خانه ای تهیه می شود. سبزی های استفاده شده در سوپ تاثیر بسیار زیادی بر روی عطر و طعم آن دارند و با استفاده از یک ترکیب سبزی مناسب شما می توانید سوپ خوشمزه تری را تهیه کنید. معمولا برای درست کردن یک سوپ خوشمزه از جعفری و گشنیز استفاده می شود که نسبت جعفری یک و نیم برابر گشنیز می باشد.

اگر قصد دارید که سوپ شما لعاب بهتری داشته باشد به شما توصیه می کنیم چند برگ اسفناج خرد شده را نیز به آن اضافه کنید که باعث می شود تا خواص سوپ شما هم بیشتر شود. نکته مهم درباره ترکیب سبزی های سوپ این است که شما می توانید از ساقه های گشنیز هم برای سوپ خود استفاده کنید که باعث خوش عطرتر شدن سوپ می شود.

مقاله پیشنهادی : طرز تهیه انواع سوپ

ترکیب سبزی دلمه

دلمه یکی از غذاهای محبوب ایرانی است که در آن از انواع مختلف سبزی ها استفاده می شود و به دلیل زیاد بودن تعداد این سبزی ها شما باید توجه ویژه ای به تناسب آنها داشته باشید تا بتوانید یک دلمه خوشمزه و لذیذ را درست کنید. برای تهیه یک کیلو سبزی مخصوص دلمه شما نیازمند 300 گرم جعفری، 100 گرم مرزه، 200 گرم تره، 100 گرم شوید، 100 گرم نعنا، 100 گرم ترخون و صد گرم پیازچه هستید.

توجه داشته باشید که در اواخر فصل بهار و فصل تابستان که ریحان نیز موجود است می توانید از چند شاخه ریحان نیز برای این سبزی های مخصوص دلمه استفاده کنید که باعث می شود تا عطر و طعم دلمه های شما بسیار بهتر شود.  سبزی هایی که معرفی کردیم برای دلمه تبریزی مورد استفاده قرار می گیرند. در برخی از موارد شما می توانید از سیر سبز نیز برای سبزی های دلمه خود استفاده کنید که باعث خوشمزه تر شدن دلمه شما خواهد شد.

ترکیب سبزی کوفته

برای تهیه یک کوفته خوشمزه شما نیازمند سبزی تازه هستید و این مهمترین موضوع درباره سبزی کوفته می باشد. هرچه سبزی که در این غذا استفاده می کنید تازه تر باشد کوفته شما عطر و طعم بهتری خواهد داشت. ترکیب سبزی های مورد استفاده در کوفته شامل جعفری، تره، نعنا، ترخون و پیازچه است. شما می توانید از ترکیب یکسانی از این سبزی ها برای درست کردن یک کوفته خوشمزه استفاده کنید.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای طرز تهیه کوفته تبریزی به اندازه 4 نفر شما نهایتا نیم کیلو سبزی نیاز خواهید داشت که سبزی شما باید ترکیبی از موارد بیان شده باشد. نکته آخر نیز این است که سبزی های استفاده شده در کوفته نیاز به سرخ کردن ندارند و می توانید بعد از خرد کردن به طور مستقیم آنها را به کوفته خود اضافه کنید.

بهترین ترکیب سبزی غذاهای ایرانی

ترکیب سبزی ترشی

یکی از دلایل خوشمزه شدن هر نوع ترشی سبزی هایی است که در آن استفاده می کنید. معمولا برای درست کردن یک ترشی خوشمزه از سبزی هایی مانند شوید، نعناع، جعفری، مرزه، گشنیز، ترخان و ریحان استفاده می شود که در ترشی های مختلف نسبت آنها متفاوت است.

برای درست کردن یک ترشی مخلوط اصلی ترین سبزی ها ترخان، مرزه و نعناع است که شما باید دو واحد از آنها را به ترشی اضافه کنید و در صورت تمایل می توانید یک واحد از سبزی های دیگری که نام بردیم را هم به ترشی خود اضافه کنید.

ترکیب سبزی های ترشی هفته بیجار پونه، ریحان و نعنا به یک نسبت است که باعث می شود تا برخلاف بسیاری از ترشی های دیگر این ترشی به هیچ وجه عطر و طعم تندی نداشته باشد.برای درست کردن یک ترشی لیته خوشمزه هم شما می توانید از سبزیجاتی که نام بردیم به یک نسبت استفاده کنید

مقاله پیشنهادی : طرز تهیه انواع ترشی

 ترکیب سبزی پلویی

ترکیب سبزیجاتی که در پلو مورد استفاده قرار می گیرند با ترکیب سبزیجات کوکو شباهت های بسیار زیادی دارند و ما تقریبا از همان سبزیجات که در کوکو استفاده می کنیم در پلو نیز استفاده می کنیم ولی نسبت این سبزیجات در پلو متفاوت است. همانطور که گفتیم در کوکو می توان از شنبلیله نیز استفاده کرد. برای سبزی پلو هم شما می توانید از شنبلیله استفاده کنید ولی از آنجایی که این سبزی دارای عطر و طعم بسیار تندی است حتما باید توجه داشته باشید که مقدار آن بسیار کمتر از مقداری باشد که در کوکو استفاده می کنید.

شما می توانید برای سبزی پلو از ترکیب تره، جعفری، شنبلیله و سیر تازه نیز استفاده کنید که در این ترکیب سبزی ها برای پلو باید نسبت تره و جعفری یکسان باشد و از مقدار کمی شنبلیله و چند حبه سیر تازه نیز استفاده شود که عطر و طعم بسیار خوبی را به پلو می دهد.

یک نکته مهم درباره ترکیب سبزی های پلو این است که شما می توانید از ترکیب این سبزی ها به صورت خشک نیز استفاده کنید و نیازی نیست که حتما سبزیجات شما تازه باشند.

ترکیب سبزی ماهی شکم پر

معمولا اصلی ترین سبزی که در ماهی شکم پر مورد استفاده قرار می گیرد گشنیز است که شما می توانید به آن کمی پیازچه نیز اضافه کنید که عطر و طعم بسیار خوبی را به ماهی شکم پر شما خواهد داد. توجه داشته باشید که ماهی شکم پر نیازمند حجم زیادی از سبزیجات نیست و شما با 100 گرم گشنیز و چند ساقه پیازچه می توانید به راحتی یک ماهی شکم پر بسیار خوشمزه و لذیذ را داشته باشید.

یک نکته بسیار مهم درباره ترکیب سبزی های ماهی شکم پر نیز این است که این سبزی ها نیازی به سرخ کردن ندارند و بهتر است که از سبزی های تازه برای ماهی شکم پر خود استفاده کنید تا عطر و طعم بسیار خوبی را به ماهی بدهند.

ترکیب سبزی جوجه ماسالا

جوجه کباب ماسالا یکی از معروف ترین جوجه کباب هایی است که امروزه در بسیاری از رستوران های ایران طبخ می شود و احتمالا اگر شما هم این جوجه کباب را میل کرده باشید این سوال برای شما هم پیش آمده است که از چه سبزیجاتی برای طعم دار کردن این جوجه استفاده شده است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت گشنیز اصلی ترین سبزی در ترکیب سبزی های استفاده شده در جوجه ماسالا می باشد.

در کنار گشنیز شما می توانید از مقدار کمی پونه کوهی، مقداری ریحان و سایر سبزیجات کوهی نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که نسبت سبزی هایی که در این جوجه استفاده می کنید از اهمیت زیادی برخوردار است. شما می توانید از یک و نیم واحد گشنیز در کنار مجموعا یک واحد از سایر سبزی های کوهی که نام بردیم استفاده کنید و با ترکیب کردن این دو و نیم واحد سبزیجات، ترکیب سبزی های مورد نیاز خود برای طعم دار کردن جوجه ماسالا را بدست بیاورید و در کنار سایر مواد از آن استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی : طرز تهیه جوجه ماسالا

ترکیب سبزی قلیه ماهی

ترکیب سبزی ها در قلیه ماهی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که اگر از نسبت درستی از سبزی های مختلف استفاده نکنید نمی توانید یک قلیه ماهی خوشمزه و خوش عطر را داشته باشید. معمولا برای درست کردن یک قلیه ماهی خوش عطر و خوش طعم از ترکیب سبزی هایی مانند گشنیز و شنبلیله استفاده می شود و در جنوب کشور از یک سبزی محلی نیز استفاده می کنند که با نام چوچاق شناخته می شود و با اضافه کردن آن قلیه ماهی عطر و طعم بهتری می گیرد.

شما برای تهیه یک قلیه ماهی خوشمزه باید نسبت 4 به 1 را برای گشنیز و شنبلیله استفاده کنید. به این ترتیب 80 درصد از ترکیب سبزی های شما را گشنیز و 20 درصد را نیز شنبلیله تشکیل می دهد. توجه داشته باشید که در صورت بیشتر شدن شنبلیله احتمال تلخ شدن قلیه ماهی شما وجود خواهد داشت.

ترکیب سبزی آبگوشت بزباش

آبگوشت بزباش نیز از آن دست غذاهایی است که ترکیب سبزی ها در آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و به همین علت نیز شما باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید. معمولا برای پخت آبگوشت بزباش از ترکیب تره، جعفری و شنبلیله استفاده می شود.

برای نسبت این سبزی ها باید بدانید که نسبت تره و جعفری یکسان است و در کنار آن شما باید از یک هشتم این نسبت برای شنبلیله استفاده کنید. به این ترتیب برای تهیه 850 گرم سبزی آبگوشت بزباش شما نیازمند 400 گرم تره، 400 گرم جعفری و 50 گرم شنبلیله هستید.

سفارش آنلاین غذا

ساعات کاری 

شنبه – پنجشنبه
11:00 – 16:00

جمعه
تعطیل است

عضویت در خبرنامه

4 + 14 =

طراحی سایت و بازاریابی آنلاین  : سپنتا